cnewberryy has logged 80 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cars

Cars

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flubber

Flubber

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★½
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry