connor joseph has logged 43 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hush

Hush

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
17 Again

17 Again

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Room 55

Room 55

2014
×
Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
08
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Coronation

Coronation

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★★
Edit this entry