• Spider-Man: Into the Spider-Verse 2

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★½

  • Candyman

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • In the Heights

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Spiral: From the Book of Saw

  • Why Did You Kill Me?

  • Behind Her Eyes

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Burrow

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★½

  • After We Collided

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★★

  • Black Friday

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Brahms: The Boy II

    ½

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★★

  • Spree

    ★★★★

  • His House

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Les Misérables: The Staged Concert

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★★

  • Countdown

    ★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Ma

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★½

  • After

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★★

  • Little Monsters

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Zog