Sort by

Cody has logged 157 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atsuko Okatsuka: The Intruder

Atsuko Okatsuka: The Intruder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Roundup

The Roundup

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
Edit this entry  
31
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry