Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trust

Trust

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Life or Something Like It

Life or Something Like It

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions 2

Cruel Intentions 2

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lawless

Lawless

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody's Watching

Nobody's Watching

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry