Federico has logged 67 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody's Watching

Nobody's Watching

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Informer

The Informer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cherry

Cherry

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monday

Monday

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
State of the Union

State of the Union

1948
×
Edit this entry  
09
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Women

The Women

1939
×
Read the review Edit this entry  
08
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dear John

Dear John

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Closer

Closer

2004
×
Read the review Edit this entry