Sort by

Cody has logged 209 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Watch

The Watch

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Tension

High Tension

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walking

Walking

1968
×
Edit this entry  
11
Alter Egos

Alter Egos

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
Edit this entry  
04
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
Edit this entry