Sort by

Cody has logged 28 entries for films during September 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
30
I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

1932
×
Edit this entry  
30
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
Edit this entry  
30
Out of the Inkwell

Out of the Inkwell

1938
×
★★★
Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
23
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
23
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
Edit this entry  
23
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
Read the review Edit this entry  
23
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Lotte Reiniger: Homage to the Inventor of the Silhouette Film

Lotte Reiniger: Homage to the Inventor of the Silhouette Film

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
The Mascot

The Mascot

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry