Sort by

codyjensen has logged 539 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Equals

Equals

2015
×
★½
Read the review Edit this entry