Sort by

codyjensen has logged 53 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

2018
×
Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baristas

Baristas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sitting

Sitting

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry