codyjensen has logged 44 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noah

Noah

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry