Cody has logged 35 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
As It Is in Heaven

As It Is in Heaven

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Cuban

The Cuban

2019
×
Edit this entry  
26
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Target Number One

Target Number One

2020
×
Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Michael

Michael

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Going My Way

Going My Way

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★½
Edit this entry  
02
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★½
Edit this entry  
02
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wilson

Wilson

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry