Sort by

Cody has logged 515 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valiant Is the Word for Carrie

Valiant Is the Word for Carrie

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★½
Edit this entry  
17
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sayonara

Sayonara

1957
×
★★½
Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
07
A Little Night Music

A Little Night Music

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★
Edit this entry  
03
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Private Worlds

Private Worlds

1935
×
★★
Edit this entry  
30
The Dark Angel

The Dark Angel

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry