Sort by

Cody has logged 44 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker

Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sublet

Sublet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sometimes a Great Notion

Sometimes a Great Notion

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Riddick

Riddick

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady for a Day

Lady for a Day

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guardsman

The Guardsman

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
The Starling

The Starling

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emma

Emma

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Holiday

Holiday

1930
×
★★★
Edit this entry  
14
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight's Kiss

Twilight's Kiss

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Min and Bill

Min and Bill

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Letter

The Letter

1929
×
★★½
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Volkonogov Escaped

Captain Volkonogov Escaped

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Box

The Box

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sundown

Sundown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tourist

The Tourist

2010
×
★½
Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry