Cody has logged 49 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fantastic Love of Beeboy & Flowergirl

The Fantastic Love of Beeboy & Flowergirl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
3 Misses

3 Misses

1998
×
Read the review Edit this entry  
24
97%

97%

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Border

Border

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skin

Skin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Detainment

Detainment

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marguerite

Marguerite

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mother Knows Best

Mother Knows Best

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fig

Fig

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer

Summer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry