Cody has logged 1,042 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Undine

Undine

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
DNA

DNA

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
John Lewis: Good Trouble

John Lewis: Good Trouble

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hooked Generation

The Hooked Generation

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Curse of Tartu

Death Curse of Tartu

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiskey Mountain

Whiskey Mountain

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mako: The Jaws of Death

Mako: The Jaws of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ainu Mosir

Ainu Mosir

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Little Mermaid Live!

The Little Mermaid Live!

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bloodhound

The Bloodhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Soul

Soul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Listen

Listen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlatan

Charlatan

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Conference

Conference

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry