• Saga of Death Valley

    Saga of Death Valley

    ★★★½

    Saga of Death Valley is a perfectly fine and entertaining western, with a pretty fun role for Roy Rogers.

  • Morbius

    Morbius

    If “It’s Morbin’ time” means wasting 104 minutes of my life, as well as wasting a genuinely intriguing villain, and wasting the talent of Matt Smith, then yeah, it’s morbin’ time.

  • The Reef: Stalked

    The Reef: Stalked

    ★★½

    A perfectly fine shark film that doesn’t do anything new, but still manages to be a thrilling and entertaining time.

  • Uncharted

    Uncharted

    ½

    This film was barely watchable. Absolutely no chemistry between Holland and Wahlberg, with some of the worst writing I’ve ever heard. I don’t know how they could mess up such a fun game like Uncharted, yet here we are. A film I’ll likely never watch again.

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★★

    Moon Knight is a very, very fun show that has a lot of potential, it’s just a shame that they had to dedicate so much time to exposition, which created a clunky start and difficult ending to swallow. Still, this ended up being a pretty good time, even if it didn’t need to be 6 full episodes. I’m very excited to see Moon Knight in future MCU films and series, and I have hope that there’s actually going to be some more interesting stories told in the future.

  • Marcel the Shell with Shoes On

    Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★★

    I’m honestly at a loss for words. This film has such a unique point of view, which offers a rich tale with so, so much heart. I honestly wasn’t anticipating to be as moved as I was with this film, but I’m in shambles. There are films where you walk away with a new mindset, feeling like something might change because of it - this is that type of film. It’s a joy to watch, and is one of the most unique films I’ve seen in quite some time. Such a great little film Marcel the Shell with Shoes On is.

  • You Won't Be Alone

    You Won't Be Alone

    ★★★★★

    Breathtaking.

  • Men

    Men

    ★★★★½

    Men is a film that swings big. With that, I don’t think that it manages to make every single swing, but for the most part, it succeeds. It’s equal parts horrifying as it is bizarre, making for a film that fits in well with the brand that A24 has made for itself. The acting and the aesthetics of the film are a masterclass, which makes the film as watachable as it is. As I was watching it, I was expecting…

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    Nope is yet another stunning additon to Jordan Peele’s already impressive filmography. It’s equal parts fun as it is terrifying, with an atmosphere that unnerves more than any jump scare could dream of doing. It’s his most grand film to date, and also happens to be his most fun to watch. I had such a good time with this film, and this is one that I will be revisiting as soon as I can - it’s one that is going to stay with me for a long, long time. Peele really has stuck gold for a third time.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★½

    What a genuine surprise Eternals ended up being. It’s been a while since I can say that I’ve actually enjoyed anything that Marvel has put out, but this film certianly changed that. I really enjoyed a vast majority of these characters (Sprite happened to be the exception here) and it also happens to be one of the few films that feels like it was directed by an actual person and not entirely by Feige. Naturally, there’s still a lot of…

  • South of Santa Fe

    South of Santa Fe

    ★★½

    A mix of old-meets-new with technology and the old West, which doesn’t work as well as I thought it would. There’s an interesting enough story, but not enough to keep me completely invested. It’s a quick watch, which was nice, but one that I wasn’t fully a fan of.

  • Thunder Trail

    Thunder Trail

    ★★★★

    A surprisingly strong story leads Thunder Trail into territory that has been done before, but hasn’t been as good as this. There was a lot of setup for the film, which I thought would lead to the story feeling rushed, but I’m glad to say that it actually created enough backstory to have fully realized characters, leading to a satisfying conclusion. I didn’t have high expectations for this film, so I’m very surprised that it was as good as it was.