Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Blackout

The Blackout

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joseph Merrick: The Real Elephant Man

Joseph Merrick: The Real Elephant Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ökozid

Ökozid

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tatort: Parasomnia

Tatort: Parasomnia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Exit

Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bright Falls

Bright Falls

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
300

300

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jack Chop

Jack Chop

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleep

Sleep

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
On Air

On Air

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Green Wall

The Great Green Wall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Influence

The Influence

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Der Bär in Mir

Der Bär in Mir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cut Off

Cut Off

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry