• The Blackout

    The Blackout

    ★★½

    I will never understand how russian producers always think it a good idea to shoot a multiple hour TV show, broadcast it and then cut it down to an overly long feature film in order to market it again. Or the other way around, of course. Gotta be flexible.

    Of course these films are going to feel like disjointed, tonally weird messes with shitty character development and everything that goes along with it. It happened to ADMIRAL (2008), VIKING (2016)…

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★★★

    It starts at christmas so it's the perfect movie for the up and coming christmas season. Plus, you know, it's always a good time for this masterpiece in storytelling and character arcs.

  • Knock Down the House

    Knock Down the House

    ★★★★

    Was tired and should have been sleeping. But the last 10 minutes alone were worth staying awake. So inspiring! Now I'm tired as fuck and regret almost nothing.

  • Victor Crowley

    Victor Crowley

    ★★★½

    Yeah, ok, I'll admit it: It has it's moments but in the end, it's rather dull. Totally a crowd flick. First time around, I watched it in a full movie theater at Fantasy Filmfest in Germany and it was a lot of fun. Now, home alone, I noticed that not nearly all the gangs hit their mark, the acting is all over the place and for a film with merely 80 minutes runtime VC has some serious pacing issues. Worst of the HATCHET's but still worth checking out!

  • Joseph Merrick: The Real Elephant Man

    Joseph Merrick: The Real Elephant Man

    ★★★½

    Time flew by watching this and I know more now than I did before, especially about which parts of Lynch's movie are accurate and which ones are not so much. So, mission accomplished.

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★

    Liberties with the historical source material? Sure. But the spirit and essence are there. The emotions are in place, my empathy to some humans just as triggered as my antipathy to others. Plus, this film simply looks gorgeous, has a killer score, a heartbreaking end scene and the intro an one dream sequence aside you wouldn't even notice this is a Lynch film. By far his most accessible work, the first episodes of TWIN PEAKS aside. Totally recommended.

  • The Alphabet

    The Alphabet

    ★★★

    Who am I to rate art!

    ... me. I'm rating this sucker nevertheless.

  • Eraserhead Stories

    Eraserhead Stories

    ★★★★

    Yes, literally just watching David Lynch talk about his first steps as a filmmaker qualifies as a movie. Great entertainment for every indi filmmaker. And watching Lynch reminiscing over small details of his friends behaviors is just amazing.

  • Men in Black II

    Men in Black II

    ★★★

    A solid sequel with some really funny moments. Utterly style over substance, there's hardly any plot and everything feels like a video game chase sequence. Still, there are some really over the top/dumb things in there. The cast and some nice bits and pieces make it entertaining, but nothing anyone will remember for more than a few days or weeks.

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★½

    Takes its good time, but that's alright. Even though over an hour of stuff happens before the first titular death occurs, it all adds to the mystery of who did it. The red herrings are ace, the cast - especially Angela Lansbury - amazing. The direction is a bit flat and uninspired but when you have that great a cast and story, do you really care?

  • Sister Act

    Sister Act

    ★★★★

    Classic. Over the top beginning, hilarious fish out of water trope, Goldberg being herself and Harvey Keitel, well, being Harvey Keitel.

    Also amazing - amazing! - songs!

  • Tatort: Parasomnia

    Tatort: Parasomnia

    ★★★½

    Tatort goes "Sixth Sense". Solid, German crime-horror fun. And sue me, I liked it, the style and the police women. Pleasantly surprised.