coffee has logged 54 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry