Sort by

Coffin_Joe has logged 206 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rush: Time Machine 2011: Live in Cleveland

Rush: Time Machine 2011: Live in Cleveland

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2010

2010

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket: Between Good and Evil

Full Metal Jacket: Between Good and Evil

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Making 'The Shining'

Making 'The Shining'

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hype!

Hype!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Searching for Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Martin

Martin

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trick or Treat Scooby-Doo!

Trick or Treat Scooby-Doo!

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry