RSS feed for Connor

Connor has logged 47 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★½
Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Staircase

The Staircase

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry