RSS feed for Connor

Connor has logged 63 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry