• Onward

    Onward

    ★★★

    Only Pixar could make an average movie and still make me cry.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    The Invisible Man made for one of the best theater experiences I’ve had in a long time. The concept was fresh and the execution was surprising. Leigh Whannell has updated a Universal classic in a way that makes sense in 2020, and the result is one of the most thrilling horror movies in recent memory.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Bad Boys for Life

    Bad Boys for Life

    ★★★

    There are some surprisingly hilarious moments in Bad Boys for Life. This movie is everything that the “Fast” movies want to be.

  • Underwater

    Underwater

    ★★½

    Underwater treads water from start to finish. I hate January with a passion.

  • 1917

    1917

    ★★★★

    1917 is kinda fun? I dont know if its supposed to be.....but it is. I’m sure war isnt fun. But this movie is pretty fun.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Uncut Gems is the type of film that you fantasize about making in film school. 

    “Imagine if we got a superstar athlete and a larger-than-life artist, and had them both exist as fundamental characters in our protagonists story?!”

    CHECK!

    “Imagine if our protagonist comes from a real-life underworld that not many people are familiar with?!”

    CHECK CHECK!

    “Imagine if we cast our family and friends to play the protagonists family and friends?!”

    CHECK CHECK CHECK!!

    Thank god the Safdies have…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Little Women feels so iconic. Everyone involved is putting their best foot forward. Oscars all around! Beautiful work everyone! Let’s all be happy and celebrate life together!

    Also I cried about 18 times. So if emotional fortitude is a point of pride for you, be warned. It’s best not to stand up to this beast.

  • The Report

    The Report

    ★★★½

    The investigation and scrutinization of governmental misconduct is a crucial pillar of American democracy. 

    The Report is an often dry, occasionally revelatory procedural that highlights the maddening stubborness it takes to achieve bipartisanship in this country. It stumbles out of the gate, but ultimately Scott Z. Burns and company provide what most political enthusiasts will see to be a satisfying conclusion.

    Adam Driver is swimming in the shallow end here, but he elevates the material as only he can. Between this and Marriage Story, he deserves a multitude of golden statuettes.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    The fanbase got the movie they deserve.

    Star Wars: The Rise of Skywalker is a soulless mess, and it’s going to take me a while to get over that.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Marriage Story hurts so good.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Just fucking phenomenal.