Sort by

UltimateMovieRankings has logged 612 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dragon Blade

Dragon Blade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peaceful Warrior

Peaceful Warrior

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Case 39

Case 39

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rambler

The Rambler

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Adrift

Adrift

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Norbit

Norbit

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Entourage

Entourage

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Vatican Tapes

The Vatican Tapes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The D Train

The D Train

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman of Straw

Woman of Straw

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Syrup

Syrup

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Child 44

Child 44

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flying Home

Flying Home

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Desire Under the Elms

Desire Under the Elms

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
5 Flights Up

5 Flights Up

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Playing Dead

Playing Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gold

Gold

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bravetown

Bravetown

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pants on Fire

Pants on Fire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persecuted

Persecuted

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yanks

Yanks

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry