Sort by

UltimateMovieRankings has logged 47 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Heaven Is for Real

Heaven Is for Real

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shade

Shade

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Savage Grace

Savage Grace

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toys

Toys

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hercules in New York

Hercules in New York

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sea of Fear

Sea of Fear

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Man

The Other Man

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
And So It Goes

And So It Goes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Names of Love

The Names of Love

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clambake

Clambake

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sea Wolves

The Sea Wolves

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Season

High Season

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dolphin Tale 2

Dolphin Tale 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me Crazy: A Five Film

Call Me Crazy: A Five Film

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elektra

Elektra

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Out of Season

Out of Season

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bellflower

Bellflower

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baggage Claim

Baggage Claim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Normal Adolescent Behavior

Normal Adolescent Behavior

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Face of Love

The Face of Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Attack of the Gryphon

Attack of the Gryphon

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Repentance

Repentance

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Fandango

Fandango

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Right Kind of Wrong

The Right Kind of Wrong

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry