Sort by

UltimateMovieRankings has logged 72 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clockers

Clockers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiss Them for Me

Kiss Them for Me

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sun Also Rises

The Sun Also Rises

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul Men

Soul Men

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Counterfeiters

The Counterfeiters

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bandits

Bandits

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closing the Ring

Closing the Ring

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trials of Cate McCall

The Trials of Cate McCall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftershock

Aftershock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Rumor of Angels

A Rumor of Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Giant Behemoth

The Giant Behemoth

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Open Water

Open Water

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Longest Week

The Longest Week

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Deep

The Deep

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Visitation

The Visitation

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wipers Times

The Wipers Times

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dangerous Crossing

Dangerous Crossing

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When the Game Stands Tall

When the Game Stands Tall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Melt with You

I Melt with You

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss of the Dragon

Kiss of the Dragon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Seduction

The Grand Seduction

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellgate

Hellgate

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reach Me

Reach Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Night in Old Mexico

A Night in Old Mexico

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vice

Vice

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Wars

Dragon Wars

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Plaza Suite

Plaza Suite

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry