Sort by

alan has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Closed for Storm

Closed for Storm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Affliction

Affliction

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sweet November

Sweet November

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry