Sort by

Jake has logged 62 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Norbit

Norbit

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Edit this entry  
15
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Colour from the Dark

Colour from the Dark

2008
×
★★
Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sundown

Sundown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★
Edit this entry  
14
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry