2022

Jake Jake’s year in film

Highest rated films

  • The Northman

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Nope

    ★★★★½

  • Barbarian

    ★★★★½

  • Pearl

    ★★★★

  • Prey

    ★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★★

  • Crimes of the Future

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • Naked Lunch

    ★★★★★

  • Santa Sangre

    ★★★★★

  • Norbit

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★½

  • The Ascent

    ★★★★½

  • Threads

    ★★★★½

  • The Ninth Configuration

    ★★★★½

  • Sundown

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Good Time

Jan 1

Last Film

Norbit

Dec 23

Diary Milestones

The Untamed
50th Sep 15

Most Watched

Rubber's Lover

twice

Genres, countries & languages

Horror
33 films
Thriller
30 films
Drama
29 films
Sci Fi
14 films
Crime
14 films
Mystery
10 films
War
5 films
Action
5 films
Fantasy
5 films
Comedy
4 films
USA
35 films
Canada
16 films
UK
16 films
France
14 films
Italy
11 films
Japan
8 films
Germany
6 films
Australia
3 films
Sweden
3 films
Denmark
3 films
English
48 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
French
2 films
Russian
1 film
Spanish
1 film
Fantasy
Average 4.60
Comedy
Average 4.38
War
Average 4.30
Crime
Average 3.96
Drama
Average 3.95
Thriller
Average 3.90
Mystery
Average 3.90
Horror
Average 3.81
Sci Fi
Average 3.71
Action
Average 3.60
Germany
Average 4.08
Japan
Average 3.94
USA
Average 3.91
France
Average 3.88
Canada
Average 3.84
Italy
Average 3.75
UK
Average 3.72
English
Average 3.92
Italian
Average 3.62
Japanese
Average 3.40

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 65

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jake’s most liked review

Crash

Crash

★★★½

please dont watch this siena

More reviews

Highs and lows

Highest average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Norbit
Average weighted rating:

1.9

Most popular

The Batman
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Colour from the Dark

Films Jake watched in 2022

  • Norbit
  • Pearl
  • Santa Sangre
  • Prey
  • Barbarian
  • Reservoir Dogs
  • American Psycho
  • Killing Them Softly
  • Hellraiser
  • Nope
  • A Field in England
  • The Protégé
  • The Untamed
  • Rubber's Lover
  • King of New York
  • Pasolini
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • House of Gucci
  • Cosmopolis
  • Eastern Promises
  • Inferno
  • Crash
  • Saint Maud
  • The Deer Hunter
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Possession
  • All the Colors of the Dark
  • Colour from the Dark
  • House
  • Raw
  • Possessor
  • Crimes of the Future
  • Sundown
  • X
  • The Northman
  • The Power of the Dog
  • Apocalypse Now
  • The Lighthouse
  • Hellbender
  • eXistenZ
  • Enter the Void
  • Seven Pounds
  • The Ninth Configuration
  • Antichrist
  • Threads
  • The Fly
  • The Batman
  • You Were Never Really Here
  • Green Room
  • A History of Violence
  • Naked Lunch
  • Jackass Forever
  • The Dead Zone
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Ascent
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Rubber's Lover
  • 964 Pinocchio
  • The Brood
  • Léon: The Professional
  • The House That Jack Built
  • Good Time

World map

Highly rated films Jake is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • The Banshees of Inisherin

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more