2023

Jake Jake’s year to date

Highest rated films

  • Barbie

    ★★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★★

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

  • Infinity Pool

    ★★★★½

  • Asteroid City

    ★★★★

  • Divinity

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Sick of Myself

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★½

  • Triangle of Sadness

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

  • On the Silver Globe

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Desperado

    ★★★★

  • November

    ★★★★

  • Rey

    ★★★★

  • Visions of Suffering

    ★★★★

  • My Son, My Son, What Have Ye Done

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

November

Jan 6

Last Film

On the Silver Globe

Nov 8

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Crime
10 films
Thriller
9 films
Horror
8 films
Comedy
7 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
4 films
History
3 films
Action
3 films
Animation
1 film
USA
18 films
France
6 films
UK
6 films
Germany
4 films
Sweden
3 films
Canada
3 films
Netherlands
2 films
Poland
2 films
Hungary
1 film
Italy
1 film
English
20 films
Estonian
1 film
French
1 film
German
1 film
Italian
1 film
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Spanish
1 film
Drama
Average 4.08
Comedy
Average 4.07
Fantasy
Average 4.00
Sci Fi
Average 4.00
Crime
Average 3.90
Thriller
Average 3.83
Horror
Average 3.81
France
Average 4.42
USA
Average 4.06
Germany
Average 4.00
UK
Average 3.83
English
Average 3.95

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Departed
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Visions of Suffering
Average weighted rating:

3.1

Films Jake watched in 2023

  • On the Silver Globe
  • Casino
  • The Departed
  • Killers of the Flower Moon
  • Desperado
  • Heat
  • Funny Games
  • Possessor
  • Mafioso
  • This Is the End
  • Enys Men
  • Barbie
  • American Psycho
  • Oppenheimer
  • Asteroid City
  • Visions of Suffering
  • The Snowman
  • Divinity
  • Sick of Myself
  • Infinity Pool
  • Fantastic Planet
  • Triangle of Sadness
  • The Grand Budapest Hotel
  • Dog Eat Dog
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Rey
  • November

World map

Highly rated films Jake is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • BTS: Yet to Come in Cinemas
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Past Lives
  • The Holdovers
  • Godzilla Minus One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more