Sort by

col_plimp has logged 515 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baseball Girl

Baseball Girl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Legend of the Crabe-Phare

The Legend of the Crabe-Phare

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
MJ

MJ

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inhalation

Inhalation

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dig Your Own Grave

Dig Your Own Grave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Woodcutters

Three Woodcutters

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apartment 41

Apartment 41

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Yul Brynner, the Magnificent

Yul Brynner, the Magnificent

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alexia

Alexia

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cabin Killer

Cabin Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wayne - America at All Costs

John Wayne - America at All Costs

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sergio Leone, une Amérique de légende

Sergio Leone, une Amérique de légende

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lily

Lily

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Miner's Mountain

Miner's Mountain

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Heard It Too

I Heard It Too

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sandwitch

Sandwitch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiteout

Whiteout

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Frog

The Frog

1908
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superpower Girl

Superpower Girl

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Drum Wave

Drum Wave

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Storytime

Storytime

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Storytime

Storytime

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Fox Tale

A Fox Tale

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lila

Lila

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Aces Go Places

Aces Go Places

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waging War

Waging War

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry