Sort by

col_plimp has logged 41 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vicious

Vicious

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kowabon

Kowabon

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Flower

A Flower

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Zero

Apocalypse Zero

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Junji Ito Collection: Tomie

Junji Ito Collection: Tomie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Kart

Killer Kart

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Groves

The Groves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beast of Blood

Beast of Blood

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The World Over

The World Over

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Million Game

The Million Game

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grey Matter

The Grey Matter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Peephole

A Peephole

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beast

The Beast

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eva

Eva

2005
×
Edit this entry  
09
Under Snow

Under Snow

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Plague

The Plague

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Creswick

Creswick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Asura

Asura

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Demon

The Demon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Careful Massacre of the Bourgeoisie

The Careful Massacre of the Bourgeoisie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Mouse

To Catch a Mouse

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Mama PingPong Social Club

Mama PingPong Social Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry