Sort by

kai has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Salut d'Amour

Salut d'Amour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Newly Rich

Newly Rich

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry