colette has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
08
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
Edit this entry  
17
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry