Sort by

colin... has logged 269 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of Frosty the Snowman

The Legend of Frosty the Snowman

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas at Dollywood

Christmas at Dollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Longest Summer in America

The Longest Summer in America

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Not Cool

Not Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pizza Time

Pizza Time

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hottie & The Nottie

The Hottie & The Nottie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★½
Read the review Edit this entry