Colin has logged 343 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
27
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
23
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Laggies

Laggies

2014
×
★½
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Showrunners: The Art of Running a TV Show

Showrunners: The Art of Running a TV Show

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
21
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Instinct

Instinct

2017
×
Edit this entry  
11
Souls of Totality

Souls of Totality

2018
×
Edit this entry  
10
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry