Colin has logged 45 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★
Edit this entry  
31
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Imbued Life

Imbued Life

2019
×
Edit this entry  
25
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night School

Night School

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
21
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★½
Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
19
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
14
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★½
Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaft

Shaft

2019
×
½
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
Islands

Islands

2017
×
Edit this entry  
06
Holiday

Holiday

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Void

The Void

2016
×
★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry