Sort by

Colin has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fathers' Day

Fathers' Day

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mama's Boy

Mama's Boy

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phat Beach

Phat Beach

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Net

The Net

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Man

Little Man

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
03
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Firewall

Firewall

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parents

Parents

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry