Sort by

Colin has logged 101 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Proof

Proof

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
As I Lay Dying

As I Lay Dying

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bang Bang Baby

Bang Bang Baby

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry