Sort by

Colin has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Swing of Things

The Swing of Things

2020
×
½
Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Compliance

Compliance

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jonestown: Paradise Lost

Jonestown: Paradise Lost

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry