Sort by

Colin the dude has logged 725 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
Edit this entry  
30
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bewitched

Bewitched

2005
×
★½
Edit this entry  
28
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Old School

Old School

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Envy

Envy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paycheck

Paycheck

2003
×
Edit this entry  
22
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
The Deep

The Deep

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
18
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Unfinished Business

Unfinished Business

2015
×
★½
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★★
Edit this entry  
13
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★½
Edit this entry  
13
The Internship

The Internship

2013
×
★½
Edit this entry  
13
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★
Edit this entry  
12
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
★½
Edit this entry  
11
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Read the review Edit this entry