Sort by

Colin the dude has logged 61 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Spikes Gang

The Spikes Gang

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Edit this entry  
28
The Desert Fox: The Story of Rommel

The Desert Fox: The Story of Rommel

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★
Edit this entry  
27
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★
Edit this entry  
24
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
American Wedding

American Wedding

2003
×
★½
Edit this entry  
18
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
17
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★
Edit this entry  
15
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
13
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
Buddy Buddy

Buddy Buddy

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
California Suite

California Suite

1978
×
★★½
Edit this entry  
11
Fedora

Fedora

1978
×
★★
Edit this entry  
10
The Sunshine Boys

The Sunshine Boys

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Alice's Restaurant

Alice's Restaurant

1969
×
★★½
Edit this entry  
08
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★
Edit this entry