Sort by

colinw has logged 464 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Too Late

Too Late

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
½
Read the review Edit this entry  
02
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry