Sort by

col has logged 177 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry  
19
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio

Rio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Movie 43

Movie 43

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speech & Debate

Speech & Debate

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry