Sort by

Brian has logged 238 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gary Gulman: It's About Time

Gary Gulman: It's About Time

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Animal House

Animal House

1978
×
★★½
Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All to Play For

All to Play For

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Talking Funny

Talking Funny

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry