Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry