• The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • When a Stranger Calls

  • Rocky II

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Sound of Music

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Westerner

    ★★

  • The Wizard of Oz

  • The Count of Monte Cristo

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★