rowan has logged 31 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dumbo

Dumbo

1941
×
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry