• Remember Me

    Remember Me

    ★★★

    never forget 🫡

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★★★

    every year i rewatch this xmas classic and every year i mourn the loss of jude law's hairline

  • The Green Hornet

    The Green Hornet

    ★★

    kato: "i was born in shanghai. you know shanghai?"
    seth rogen's annoying character whose name i didn't bother to pay attention to: "i love japan."

    anyways i remember watching this movie in theaters when i was 14 but i thought chris pine was the main character so when i realized it was seth rogen i had to turn it off. two stars for how hot jay chou and christoph waltz are here though

  • The Diary of a Teenage Girl

    The Diary of a Teenage Girl

    ½

    i had to turn it off halfway thru, y'all are tasteless

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    i'm so glad i'm a lesbian

  • Chicken Little

    Chicken Little

    ★★★★

    a story about gaslighting and intrafamilial violence

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    beth is true bisexual representation in that she falls for/fucks the most ugly men possible but also lands hot french models

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    sorry not sorry but i just can't get over my hate for jlaw and her stupid face to enjoy this movie or the franchise in general. i loved the books as a teen and just realized i never saw the movies but the horrible casting already ruins it for me because katniss obviously being a non-white woman in the text adds another layer of significance to the postcolonial themes visualized here. also i find it hilariously ironic that in order…

  • Midsommar

    Midsommar

    ½

    my sister forced me to watch this with her and the only good thing about it is that it was nice bonding with her over making fun of fake deep white people bullshit

  • 'G' Men

    'G' Men

    ★½

    the fact that this was made as anti-organized crime propaganda against all the popular mob movies at the time bc the govt didn't want people getting ideas in the middle of an economic downturn ... lmao

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★½

    i ain't reading all that
    i'm happy for u tho
    or sorry that happened

  • The Ugly Truth

    The Ugly Truth

    ½

    why did i sleep deprive myself and stay up til 1am watching this? self-loathing for the win!

    there was so much to hate - this is literally made out of and deep fried in misogyny - but i don't think anything pissed me off as much as the fake sipping and exaggerated gulps of liquid from empty cups 💀